طرح شهید چمران با ۵۰۰ کپسول اکسیژن، ریه‌های مشهد می‌شود

یکشنبه 1400/06/07 - 08:13 khorasanrazavi
به همت بسیج اساتید خراسان رضوی:

طرح شهید چمران با ۵۰۰ کپسول اکسیژن، ریه‌های مشهد می‌شود

شورای مرکزی بسیج اساتید خراسان رضوی طی بررسی کارشناسی وضعیت بیمارستان‌های مشهد، تصمیم به توزیع کپسول به بیماران نیازمند گرفت تا جلوی انتقال بیماران به بیمارستان را گرفته و باری از دوش مدافعان سلامت بکاهد.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج خراسان رضوی ؛ این روزها در پیک پنجم کرونا در کشور، مشهد مقدس سیاه‌ترین روزهای کرونایی خود را می‌گذارند، مردمی که در جوار مضجع شریف امام رضا(ع)، جانشان گاه در گرو سرم و داروهای کروناست که بتوانند چند صباحی بیشتر کنار عزیزانشان باشند.

با تغییر پی در پی نوع ویروس، در پیک پنجم شاهد درگیری بیش از پیش ریه‌های بیماران شدیم و چاره‌ مقابله با این فاجعه چیزی جز اکسیژن نیست! اما نکته اینجاست که طبق معمول افرادی تا متوجه ضرورت اکسیژن در این روزها شدند؛ با باز کردن پیچ قیمت این گاز، قصد دارند جیب خود را به قیمت جان مردم پر کنند!

با وجود این بی رحمی که در زمان کمبود سرم هم شاهد آن بودیم؛ گروه‌های جهادی و بسیجیان دلسوز اما باز هم این اقدام را برنتابیدند و پا به عرصه گذاشتند؛ یکی از گروه‌هایی که اقدام به شناسایی بیماران کرونایی نیازمند، مراقبت از آن‌ها و ارائه کپسول و تجهیزات مورد نیاز کرد؛ شورای مرکزی بسیج استادان خراسان رضوی بود؛ این شورا در قالب طرحی به نام شهید چمران قصد دارد با مراقبت از بیماران در منزل از مراجعه آن‌ها به بیمارستان جلوگیری کند.

 

با حمایت و نگهداری بیماران در خانه از بار کادر درمان می‌کاهیم

للل

 

مسئول طرح شهید چمران در خصوص این طرح، اظهار کرد: شورای مرکزی بسیج اساتید خراسان رضوی جلسه‌ای با حضور دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، غیرانتفاعی، آزاد و دانشگاه علوم پزشکی تشکیل داد و طبق بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر درگیر شدن بسیجیان با بحران موج پنجم کرونا؛ با چند بیمارستان در سطح شهر تماس گرفته و مطالبات آن‌ها را شنیدیم و در پایان جلسه تصمیم بر این شد که با عنوان طرح شهید چمران باری از دوش کادر درمان برداریم.

 

امیر فرهادیان با بیان اینکه با کپسول‌رسانی به بیمارانی که بنا به گفته‌ پزشک نیاز به اکسیژن دارند، باری از دوش پرستاران برمی‌داریم، تکمیل کرد: ما با مشورت گرفتن از کادر متخصص درمان سعی می‌کنیم به جای اینکه باری مضاعف با هدایت افراد به بیمارستان به دوش کادر درمان بگذاریم، با حمایت و نگهداری بیماران در خانه از باری که روی دوش عزیزان است بکاهیم.

 

وی متذکر شد: این طرح مورد استقبال کادر درمان قرار گرفت؛ جلوگیری از ورود بیماران به بیمارستان خدمتی دو طرفه به بیمار و کادر درمان است؛ بلافاصله پس از بررسی‌های کارشناسی، موضوع به اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها اعلام شد و توانستیم همان ابتدا با مبلغ قابل توجهی که از سوی عزیزان جمع آوری شد، تعداد 250 کپسول ۴۰ لیتری و 70 عدد کپسول ۱۰ لیتری برای اول کار از مرکز تولیدی ارومیه بخریم.

فرهادیان با اشاره به اینکه در کپسول‌های ۴۰ لیتری مشکل شارژ زود هنگام و عواقب آن نسبت به کپسول‌های ۱۰ لیتری کمتر است، تشریح کرد: کپسول‌ها بوسیله‌ تیمی که چیده و ساز و کاری که پیش‌بینی شد به بیمارانی که با دستور پزشک نیاز به اکسیژن دارند، می‌رسانیم که یکی از این تیم‌ها گروه جهادی ابراهیم هادی است که این تیم با حمایت ما کار ارسال اقلام بهداشتی و غذایی مورد نیاز افراد کرونایی را هم انجام می‌دهد.

 

مسئول کانون بسیج اساتید  دانشگاه‌های غیرانتفاعی خراسان رضوی تصریح کرد: تاکنون یک دور کامل کپسول‌ها مورد استفاده قرار گرفته و در هفته گذشته بالغ بر ۱۰۰ نفر تحت پوشش طرح شهید چمران قرار گرفتند.

 

وی با تاکید بر اینکه مخاطبان ما برای کمک رسانی بیشتر افراد مقیم حاشیه شهر مشهد هستند، ادامه داد: مدت زمان زیادی از شروع طرح نمی‌گذرد و در حال توسعه است؛ دستگاه‌های متولی بهداشت درمان وقتی توان طرح را دیدند تصمیم گرفتند برای گسترش این طرح یاری رسانی کنند تا بتوانیم نقاط دیگری در شهر را تحت پوشش طرح شهید چمران قرار دهیم؛ به همین دلیل ۳۵۰ کپسول دیگر خریداری شده که در راه ورود به مشهد است و بنای خرید تعداد نزدیک به ۲۰۰ کپسول دیگر را داریم.

تتت

 

فرهادیان توضیح داد: توضیحات لازم و نحوه کار در خصوص تجهیزات و داروهایی که در اختیار مراجعه کنندگان می‌گذاریم؛ همچنین بروشورهایی با عناوین چگونگی مراقبت اطرافیان بیمار در مواجهه با کرونا هم تهیه کردیم؛ از آنجا که بیماری می‌تواند وسیله تقرب به خداوند باشد در خصوص مسائل معنوی هم در این بروشور با کمک کارشناسان این حوزه نکاتی را گنجانده‌ایم.

 

از آنجا که مسئول طرح شهید چمران، پیشنهاد دهنده این طرح را ذهن خلاق یک پزشک و مسئول بسیج اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد، ضرورت دانستم تا از زبان یک داروساز، به بررسی این موضوع پرداخته و به چرایی عمیق‌تری در این حوزه برسم.

 

کپسول اکسیژن بدون تجویز پزشک، اعتیاد دارد!

 

محمدرضا صابری  اظهار کرد: ویروس در هفته اول و زمان تکثیر وارد بافت‌های مختلف بدن از جمله ریه و باعث عفونت شده و در هفته بعد وارد فاز التهابی می‌شود، در نتیجه ریه را درگیر می‌کند و پس از طی کردن چند مرحله ریه آب آورده و تنفس مختل می‌شود، از درمان‌های اصلی این نارسایی ریوی این است که ما اکسیژن به بیمار برسانیم.

 

مسئول بسیج اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: به صورت معقول ظرفیت بیمارستان به دلایل تخصصی نباید بیشتر از ۷۰درصد تکمیل شود اما متاسفانه اکنون ظرفیت بیمارستان‌ها ۱۰۰درصد پر شده و دیگر امکانات بیمارستان‌ها از جمله اکسیژن بیش از این جواب نمی‌دهد و مرگ و میر افزایش پیدا می‌کند که ضرورت دارد مردم به کمک بیایند.

صص

 

وی با بیان اینکه یکی از این کمک‌ها، رساندن اکسیژن به بیماران و نگهداشتن آن‌ها در منزل به منظور جلوگیری از ورودشان به بیمارستان است؛ تکمیل کرد: بناست دانشگاه علوم پزشکی به کمک طرح آمده و چند بار در طول بستری، وضعیت بیمار را بررسی کنند و اگر نیاز وی از اکسیژن مرتفع شده بود، دستگاه اکسیژن را از بیمار جدا می‌کنند.

 

صابری با بیان اینکه گروه‌های جهادی به تیم اضافه شده و بسته‌های غذایی را همراه کردند، تکمیل کرد: نکته مهم این است که این طرح زیر نظر و نظارت پزشکی انجام می‌شود؛ از عوارض استفاده از کپسول اکسیژن( خلوص دستگاه اکسیژن ۹۹ درصد است) اعتیاد به اکسیژن است و اگر این دستگاه بدون تجویز و نظارت پزشک استفاده شود ریه ناکارآمد شده و تنفس با مشکل رو به رو و وابسته به اکسیژن می‌شود.

ککک

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)