سبک زندگی تحصیلی:با نگاهی به مفهوم خودتنظیمی»

پنجشنبه 1400/05/21 - 09:28 khorasanrazavi
به همت اندیشکده سبک زندگی:

سبک زندگی تحصیلی:با نگاهی به مفهوم خودتنظیمی»

️مطالعات و تجارب حاکی از آن است که وجود نظام های غیر متمرکز و تاکید بر محوریت کلاس درس می تواند در ارتقای این شایستگی موثر کمک کننده باشد. آموزش مهارت های هدف گزینی، برنامه ریزی، نظارت و وارسی خویش، مدیریت زمان و منابع، و به طور کلی خودآگاهی در کنار سایر مهارت های زندگی می تواند به این مهم کمک کند.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج خراسان رضوی این جلسه با حضور اساتید دکتر حسین کارشکی، دانشیار و رئیس  دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر علی سعیدی، روانشناس تربیتی و عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان در روز چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ به صورت آنلاین در سالن کنفرانس پردیس شهید بهشتی برگزار گردید.

ابتدا اساتید  به تعریف به اهمیت موضوع پرداختند و یکی از اهداف اصلی همه نظام‌های آموزشی را پرورش افراد فکور و یادگیرندگان خودگردان دانستند که قدرت تفکر و تعقل دارند و می توانند هدایت جریان یادگیری خویش را به دست گیرند.

  در ادامه اساتید  پس از ارائه تعاریف مختلف مفهوم خودتنظیمی (خودگردانی) و مؤلفه های آن، به نقش موثر خودتنظیمی به عنوان یک شایستگی ذکر شده در سند تحول بنیادین اشاره کردند و با نگاهی آسیب شناسانه موانع مهمی چون برنامه ریزی غیر علمی جهت کسب آمادگی برای گذشتن از سد کنکور را باعث تربیت محصلانی بیش حمایت شده دانستند که قدرت خودگردانی خود را ندارند، حال آنکه لازم است آموزش و پرورش و سپس آموزش عالی، از طریق فراهم کردن فرصت کنترل و ابراز خلاقیت برای یادگیرندگان در آنان انگیزه لازم جهت مشارکت در جریان یادگیری خویش را فراهم سازند و از سویی دیگر با بالا بردن احساس شایستگی دانش آموزان و دانشجویان، توانایی خودتنطیمی را در آنان ایجاد نمایند.

مطالعات و تجارب حاکی از آن است که وجود نظام های غیر متمرکز و تاکید بر محوریت کلاس درس می تواند در ارتقای این شایستگی موثر کمک کننده باشد. آموزش مهارت های هدف گزینی، برنامه ریزی، نظارت و وارسی خویش، مدیریت زمان و منابع، و به طور کلی خودآگاهی در کنار سایر مهارت های زندگی می تواند به این مهم کمک کند.

شرایط فعلی حکایت از آن دارد که لازم است برای رشد و پرورش دانش آموزان و دانشجویان خودگردان، مستقل و خود ارزیاب که نقاط ضعف و قوت خود را می بینند و برای رفع و تقویت آن می کوشند، بیش از این همت گماشته شود.

در پایان جلسه تعدادی از شرکت کنندگان به بیان سؤالات و نقطه نظرات  خویش درباره مباحث مطرح شده پرداختند. جلسه مناظره با جمع بندی مدیر جلسه از مسائل ارائه شده خاتمه یافت.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)